Společnosti Solusu
- Banky
- Nebankovní společnosti
- Stavební spořitelny
- Poskytovatele telekomunikačních služeb
- Distributory energií
- Poskytovatele P2P půjček
- Společnosti z obchodu a služeb
Cíl Solusu
Registr SOLUS funguje již od roku 1999 a slouží finančním společnostem k zjišťování rizik při poskytování služeb a zároveň přispívá k ochraně klientů před neúměrným zadlužováním. Rovněž působí preventivně proti růstu počtu dlužníků v prodlení, ke snižování finanční ztráty věřitelů a ke zvyšování vymahatelnosti dluhů.
Negativní registr
Registr SOLUS má dvě hlavní vypovídají informace. Shromažďuje negativní informace o fyzických osobách, právnických osobách a fyzických podnikajících osobách, které neplní své smluvní závazky nebo se potýkají s problémy se splácením u člena sdružení.
Pozitivní registr
V registru dále nalezneme pozitivní informace o smluvních závazcích klientů finančních společností a o jejich řádném plnění. Pozitivní registr umožňuje společnostem vyhodnotit, zda žadatel o úvěr je schopen splácet kromě stávajících závazků další půjčky. Klienti rovněž mohou dostat výhodnější nabídku nebo službu od společnosti, která s nimi v minulosti neměla žádné smluvní závazky.
Půjčka bez registru Solus
Některé společnosti, jako například Everyday Plus do registru Solus nenahlíží a je tedy k dispozici jako půjčka bez registru Solus. Jiné společnsti mohou do registru nahlížet a podle stupně závažnosti pak vyhodnotit úvěruschopnost, na základě půjčku buď shválí, nebo zamítnou.
Registr třetích stran
Součástí registru SOLUS je také Registr třetích stran. V rámci tohoto registru si mohou členské společnosti vyměňovat informace a zkušenosti o podvodném jednání třetích stran, se kterými společnosti spolupracovaly. V Registru třetích stran jsou evidováni nekorektní zprostředkovatelé nebo dealeři.
Pomocný registr o neplatných dokladech
V neposlední řadě registr SOLUS vede Pomocné registry, v nichž se shromažďují informace o neplatných dokladech. Členské společnosti na žádost klienta nebo samotný klient mohou on-line nahlásit odcizený doklad, čímž se chrání proti jeho zneužití. Tento registr čerpá i data z oficiální databáze neplatných dokladů Ministerstva vnitra České republiky.
Pomocný registr – Insolvenční registr
Druhým pomocným registrem je Insolvenční registr, který stahuje údaje z ISIR. Členské společnosti si mohou ověřit, že konkrétní klient skutečně existuje a dozví se o něm všechny důležité informace. Společnosti mohou dostávat upozornění na výskyt nového insolvenčního dlužníka.
Jak získat výpis ze SOLUS?
Výpis z registru SOLUS mohou zájemci získat třemi způsoby:
- On-line výpis – systém vygeneruje jednorázový kód (200 Kč), který se zadává na webu SOLUS. Aktuální výpis z registrů je doručen do emailové schránky.
- SMS výpis z Registru fyzických osob – v SMS výpisu (99 Kč) nechybí údaje o dlužné částce a o společnosti, která zaevidovala záznam. Zájemci nejprve požádají o vygenerování osmimístného kódu SIN (30 Kč) a uplatní ho na čísle 902 02.
- Papírový výpis – o tento výpis (209 – 241 Kč) se žádá prostřednictvím elektronické žádosti nebo pomocí papírového formuláře.
Datum: 25.3.2018